Emnevisning

  • Oppalaččat

  • Giellabádji

    Giellabajis barggat riektačállimiin ja grammatihkain.

  • Vearba

      

    Vearbbaid áiggit:

    Preseansadálá áigi: Dál mun boran bierggu.

    Preterihtta/ vássán áigi: Ikte mun borren láibbi.

    Vearbbat sodjet golmma láhkai 

    Vearbbaid, nugo maid eará sániid, sáhttá juohkit sodjama mielde. Ja go dieđát man vearbaluohkkái vearba gullá, de lea álkit sojahit vearbba.

    Bárrastávvalvearbbain lea dássemolsašupmi, ja guovddáškonsonánttat molsašuvvet go sojahuvvojit persovnnaid ja áiggiid mielde.  Bárahistávvalvearbbain ja kontrakšuvdnavearbbain ii leat dássemolsašupmi.

     

      

    Bargobihtát: Vearba

  • Substantiiva

     

    Kásusat

    Nominatiiva

    Ovttaidlogu nominatiiva lea substantiiva vuođđohápmi. Sátnegirjjiin dahje sátnelisttuin  leat substantiivvat logahallon vuođđohámis.

    Nominatiivva gávnnat go jearat: mii, mat, gii, geat

     

    Akkusatiiva / genetiiva

    Akkusatiiva muitala geasa dahje masa vearbba dahkan čuohcá.

    Akkusatiiva/genetiivva gávnnat go jearat: gean, geaid, man, maid?

     

    Lokatiiva:

    Lokatiiva almmuha báikki, eaiggáda dahje gullevašvuođa.

    Gos: Heike lea duoddaris.

    Gean: Bikkás lea sihkkel.

    Main: Bussás leat skávžžát.

    Lokatiivva gávnnat go jearat: geas, gos, mas?

     

    Illatiiva:

    Illatiiva almmuha báikki, gullevašvuođa dahje čuohcama.

    GosaSárá mátkkoštii muoŧá lusa Loabágii.

    GeasaBuot dát biillat gullet Mathiasii.

    GeasaÁiginii šattai somá.

    Illatiivva gávnnat go jearat: gosageasa geaidda?

     

    Bargobihtát: Substantiiva

  • Adjektiiva

    Adjektiivvat govvidit substantiivvaid. Adjektiivvas leat guokte hámi, attribuhttahápmi ja predikatiivahápmi. Attribuhttahápmi lea ovddabealde substantiiva ja predikatiivahápmi lea maŋábealde substantiivva.

    Attribuhttahápmi

     

     

    Predikatiivahápmi

    Predikatiivahámis adjektiiva čuovvu substantiivva ovttaidlogus ja máŋggaidlogus.

     

     

    Bargobihtát: Adjektiiva

    Dát cealkagat leat attribuhtta- ja predikatiivahámis. Vállje rivttes hámi.