Emnevisning

  • Generelt

    • Giellabádji

      Giellabajis barggat riektačállimiin ja grammatihkain.

    • Vearbbat

        

      Vearbbaid áiggit:

      Preseansadálá áigi: Dál mun boran bierggu.

      Preterihtta/ vássán áigi: Ikte mun borren láibbi.

      Vearbbat sodjet golmma láhkai 

      Vearbbaid, nugo maid eará sániid, sáhttá juohkit sodjama mielde. Ja go dieđát man vearbaluohkkái vearba gullá, de lea álkit sojahit vearbba.

      Bárrastávvalvearbbain lea dássemolsašupmi, ja guovddáškonsonánttat molsašuvvet go sojahuvvojit persovnnaid ja áiggiid mielde.  Bárahistávvalvearbbain ja kontrakšuvdnavearbbain ii leat dássemolsašupmi.

       

        

      Bargobihttá: Vearbbat

    • Substantiivvat

       

      Kásusat

      Nominatiiva

      Ovttaidlogu nominatiiva lea substantiiva vuođđohápmi. Sátnegirjjiin dahje sátnelisttuin  leat substantiivvat logahallon vuođđohámis.

      Nominatiivva gávnnat go jearat: mii, mat, gii, geat

       

      Akkusatiiva / genetiiva

      Akkusatiiva muitala geasa dahje masa vearbba dahkan čuohcá.

      Akkusatiiva/genetiivva gávnnat go jearat: gean, geaid, man, maid?

       

      Lokatiiva:

      Lokatiiva almmuha báikki, eaiggáda dahje gullevašvuođa.

      Gos: Heike lea duoddaris.

      Gean: Bikkás lea sihkkel.

      Main: Bussás leat skávžžát.

      Lokatiivva gávnnat go jearat: geas, gos, mas?

       

      Illatiiva:

      Illatiiva almmuha báikki, gullevašvuođa dahje čuohcama.

      GosaSárá mátkkoštii muoŧá lusa Loabágii.

      GeasaBuot dát biillat gullet Mathiasii.

      GeasaÁiginii šattai somá.

      Illatiivva gávnnat go jearat: gosageasa geaidda?

       

      Bargobihttá: Substantiivvat

    • Adjektiivvat

      Adjektiivvat govvidit substantiivvaid. Adjektiivvas leat guokte hámi, attribuhttahápmi ja predikatiivahápmi. Attribuhttahápmi lea ovddabealde substantiiva ja predikatiivahápmi lea maŋábealde substantiivva.

      Attribuhttahápmi

       

       

      Predikatiivahápmi

      Predikatiivahámis adjektiiva čuovvu substantiivva ovttaidlogus ja máŋggaidlogus.

       

        

      Bargobihttá: Adjektiivvat

      Dát cealkagat leat attribuhtta- ja predikatiivahámis. Vállje rivttes hámi.